Samtale og debatt
Det var en gang: Bokbad med Odd Karsten Tveit
Vi tar for oss den høst-aktuelle boken «I Mossads blodspor».
Asmaa Salim bokbader her Odd Karsten Tveit om sin aktuelle bok «i Mossads blodspor». Salim er opprinnelig fra Gaza. Hun jobber for tiden på Stovner-bibliotekene som bibliotekar, men har bakgrunn som journalist i hjemlandet sitt. Tveit har lang fartstid som utenrikskorrespondent og livslangt engasjement for Midtøsten.
Som NRKs utenrikskorrespondent har han rapportert fra regionen gjennom flere tiår, og han har bodd i byer som Beirut, Jerusalem og Kairo. Tveit har skrevet en rekke bøker som gir innsikt i konfliktene, menneskene og maktspillet i området – og har mottatt blant annet Brageprisen og Gullrutens hederspris for sitt arbeid.
I sin nye bok I Mossads blodspor – fra skyggekrig til folkemord tar han oss med inn i den hemmelige spionkrigen mellom Israel og den palestinske frigjøringsbevegelsen, med dramatiske skildringer av attentater, etterretning og voldsspiraler som strekker seg helt frem til dagens krigføring i Gaza.
Deichman Stovner kommer i 2025 med bokbade-serien "Det var en gang", der vi diskuterer nye bøker med brennende aktuelle temaer.