Lesesirkel

Lesesirkel: "Fagre nye verden" av Aldous Huxley

Vil du ha noen å snakke med om bøkene du leser?

Vil du ha noen å snakke med om bøkene du leser?
Tirsdag 11. nov. 2025
17:30 - 18:30

Deichman arrangerer månedlige lesesirkler. Alle deltagerne leser samme bok og så møtes vi for å diskutere boka.

Denne gangen diskuterer vi "Fagre nye verden" av Aldous Huxley (1932), også kjent under originaltittelen "Brave New World", oversatt av Bjørn Alex Herrman. Kom innom oss i betjent tid for å låne et eksemplar.

Biblioteksentralen skriver om boka:

I denne romanen, første gang utgitt i 1932, skildres en velorganisert fremtidsverden der alt har sin plass i et strengt hierarki. Teknologien har sørget for et tilnærmet problemfritt samfunn: alfaene er genetisk bestemt til å være den herskende eliten, mens de underliggende kastene er programmert til å være fornøyd med sin plass i samfunnet.

Men lykken er ikke helt fullkommen - noe som skyldes en liten gruppe mennesker som skiller seg fra de andre. Mellom disse avvikerne og det ellers knirkefrie samfunnsmaskineriet oppstår det en uløselig konflikt.

Relaterte medier