Samtale og debatt

Påfyll: Rana Issa

Forfatter Rana Issa forteller oss hvordan hennes dramatiske familiefortelling fra Midtøsten, også handler om Norge.

Ruben Solér
Forfatter Rana Issa forteller oss hvordan hennes dramatiske familiefortelling fra Midtøsten, også handler om Norge.
Tirsdag 18. nov. 2025
12:00 - 13:00

Det er mange som i likhet med forfatter Rana Issa, jobber, bor og lever sine liv her i Norge. Og som har røtter som strekker seg langt utover landets grenser.

Rana Issa er født og oppvokst i Libanon. Moren kom fra en palestinsk flyktningfamilie og vokste opp i en flyktningleir i Beirut. Faren var libaneser og foreldrene møttes i den radikale studentbevegelsen. Da Issa var liten hendte det stadig at faren tok henne med «på jobb» som en avveksling – ved fronten i den libanesiske borgerkrigen. Nå bor hun i Oslo med de to barna sine.

Tidligere i år kom den kritikerroste debutboken ‘Tung tids tale. Et familieportrett’ ut. Rana Issa kommer til oss for å fortelle basert på boken, om sin familiehistorie og om hvordan den også er en historie om Norge.

Deichman tilbyr påfyll til kropp og sinn med foredragsserien Påfyll: solide, opplysende og engasjerende foredrag i kombinasjon med enkel servering.