Anbefales
Parasitt

Spillefilm • Komedier • Drama

Parasitt

Ki-taek, kona Chung-sook, dattera Ki-jung og sønnen Ki-Woo bor i en muggen kjellerleilighet som stadig oversvømmes i et fattig strøk av en koreansk storby. Her tjener de til livets opphold med midlertidige jobber og diverse svindelpåfunn. Så får Ki-Woo jobb som privat engelsklærer for datteren i en rik familie, og familien skjønner at her er det mer penger å hente. De legger derfor planer for å tyne mest mulig ut av sine intetanende ofre, og på kort tid lykkes hele familien med å bli ansatt som tjenere i det arkitekttegnede luksushjemmet. «Parasitt» er en sort komedie som på underholdende vis tar det moderne forskjellssamfunnet på kornet. Filmen vant Gullpalmen i 2019, og en Golden Globe, 2 BAFTA-priser og hele 4 Oscar i 2020. Filmen vant blant annet prisen for beste regissør og beste film, som første fremmedspråklige film i Oscar-prisens historie. Omtalen er utarbeidet av Biblioteksentralen.
RegissørJoon-ho Bong
Produksjonsår2019
Inngår i serieArthausStar Media quality line

«Haha, iiik, aha! og uffameg»

Sjelden bra film som blander masse humor, noen skrekkelige øyeblikk, til tider nervepirrende spenning, overraskende vendinger og drama til en glimrende kommentar om sosial ulikhet.

Passer for deg som ...

vil ha noe særdeles underholdende og smart på en gang

GuroGuroDeichman
«For en familie!»

Har du hørt om filmfenomenet "Parasitt", som starter som en heistkomedie før den blir en skrekktragedie? Denne må du se, hvis du ønsker å se en film som både er morsom og trist. Filmen er også veldig bra laget, som beviser at slike filmer kan bli laget utenfor Hollywood-systemet også. Ikke rart denne filmen fikk Oscar for best film i 2020!

Passer for deg som ...

vil se en veldig bra ikke engelskspråkelig film!

BårdDeichman

Relaterte temalister (1)